27 maja na stadionie w Zwierzyńcu odbył się retro mecz piłki nożnej. Retro Liga skupia zespoły, które nawiązują do tradycji przedwojennych klubów sportowych. Mecz pomiędzy WKS 42. Pułku Piechoty z Białegostoku i WKS Grodno zakończył się remisem.

WKS Grodno należał do jednej z najsilniejszych drużyn piłkarskich II Rzeczypospolitej. Jak wskazują historycy, m.in. Rusłan Kulewicz, jedną z tajemnic dobrej gry był fakt, że do zespołu należeli znani zawodnicy, którzy w Grodnie musieli odbyć służbę wojskową. Natomiast drużyna WKS 42. Pułku Piechoty to protoplaści Jagiellonii. Podkreślają, że to dla nich niezwykle ważne, że w ten sposób mogą uhonorować żołnierzy, którzy założyli klub, który potem dał początek Jagiellonii Białystok.

Prezes Stowarzyszenia Retro Ligi Piotr Marciniak mówi, że do Retro Ligi należy 10 drużyn, ale w tym sezonie występuje ich 8.

– Retro Liga skupia pasjonatów przedwojennego sportu, którzy sformalizowali się w obrębie swoich miejscowości i pragną siebie i widzów przenieść w czasie. W Retro Lidze jest jeden zasadniczy warunek: nie może grać klub, który powstał po 1939 roku. Dla nas 39. rok to nie tylko zmiana granic, ale także zmiana przepisów, pojawiają się numery na koszulkach zawodników, piłka bardzo się zmienia. Przed wojną piłkarze grali w większości z pasji, później pojawiają się pieniądze, sport się diametralnie zmienia – mówi Piotr Marciniak.

Na podst. radio.bialystok.pl, rozpn.pl.

Fot. Joanna Szubzda

Wysyłam
Ocena czytelników
0 (0 głosów)