W niedzielę (14 kwietnia) przypadała 107. rocznica śmierci Ludwika Zamenhofa – związanego z Grodnem twórcy języka esperanto. Z tej okazji prezydent Białegostoku, Tadeusz Truskolaski, złożył kwiaty pod pomnikiem przy ulicy Icchoka Malmeda. Przy pomniku zgromadzili się także pamiętający o rocznicy białostoczanie i esperantyści.

Ludwik Zamenhof (1859-1917) to znany na całym świecie białostoczanin, który był twórcą i propagatorem języka esperanto. Lekarz okulista, intelektualista, żarliwy propagator pacyfizmu, autor wielu tłumaczeń i licznych publikacji. Był ośmiokrotnie nominowany do Pokojowej Nagrody Nobla.

Grodzieński okres życia Zamenhofa

Twórca języka esperanto, Ludwik Łazarz Zamenhof, był bezpośrednio związany z Grodnem, gdzie w latach 1899–1907 pracował jako lekarz okulista. Wraz z rodziną wynajmował mieszkanie w domu nr 5 przy ulicy Policyjnej (obecnie ulica Kirowa).

Dom przy ulicy Kirowa w Grodnie, w którym mieszkał Ludwik Zamenhof (fot. vgr.by)

Jego sytuacja finansowa nie pozwoliła na dłuższy pobyt w Grodnie. Zamenhof mówił, że „miasto było tak biedne, że okulista nigdy nie mógłby tam powiększyć swoich dochodów”. Mimo to, w okresie grodzieńskim swojego życia Zamenhof przetłumaczył na esperanto szekspirowskiego „Hamleta”, a także nowelę „Marta” Elizy Orzeszkowej.

Tablica na domu w Grodnie, w którym mieszkał twórca esperanto (fot. wikipedia.org)

Gdzie w Grodnie można znaleźć wzmianki o Zamenhofie?

W Grodnie jego imię zostało uwiecznione w nazwie ulicy w dzielnicy Południe (Jużnyj). Na budynku przy ulicy Kirowa 5, gdzie mieszkał, umieszczono tablicę pamiątkową. Bar winny, znajdujący się na parterze tego budynku, nosi nazwę „Esperanto”, a centrum biznesowe – „Zamenhof”.

Źródło: wb24.org/bialystok.pl

Zdjęcie główne: Dawid Gromadzki/UM Białystok


Wysyłam
Ocena czytelników
5 (1 vote)