Jak wynika z informacji, do których dotarła telewizja Biełsat, wyrok w sprawie więźnia politycznego, działacza Związku Polaków na Białorusi i polskiego dziennikarza Andrzeja Poczobuta zostanie wydany jutro.

Jutro o godzinie 14.30 w sądzie obwodowym w Grodnie odbędzie się ostatnia rozprawa toczonego za zamkniętymi drzwiami procesu. Prowadzącym posiedzenie będzie sędzia Dzmitryj Bubienczyk, który jest znany z surowych wyroków w sprawach politycznych, m.in. wobec Białorusinów potępiających wojnę na Ukrainie. W związku z tym przewodniczący emigracyjnego Narodowego Zarządu Antykryzysowego Paweł Łatuszka wezwał Unię Europejską i Ukrainę do nałożenia na sędziego sankcji personalnych.

Polityczny proces wobec działacza polskiej mniejszości Andrzeja Poczobuta rozpoczął się 16 stycznia i toczy się przed Sądem Obwodowym w Grodnie. Fizycznie rozprawy odbywają się w sali sądu Kastrycznickiego rejonu. Proces został utajniony, co oznacza, że ani bliscy, ani media, nie mogą w nim uczestniczyć. Adwokaci nie mogą udzielać informacji na temat przebiegu postępowania.

Źródło: TV Biełsat

Fot. FB

Wysyłam
Ocena czytelników
5 (1 vote)