Andrzej Poczobut został skazany na 8 lat kolonii o zaostrzonym rygorze. Został uznany za winnego „nawoływania do sankcji” i „podżegania do nienawiści społecznej”. Polityczny proces jednego z liderów mniejszości polskiej na Białorusi rozpoczął się 16 stycznia i toczył się przed Sądem Obwodowym w Grodnie.

„Sąd w Grodnie w pokazowym procesie skazał dziś na karę 8 lat więzienia Andrzeja Poczobuta. To skandaliczny wyrok, motywowany politycznienie i wymierzony w polską mniejszość na Białorusi” – czytamy w komunikacie polskiego MSZ, opublikowanym po ogłoszeniu wyroku na Twitterze. „Polska domaga się zaprzestania antypolskich działań oraz uwolnienia więźniów politycznych” – podkreślono.

Na wyrok łukaszenkowskiego sądu zareagował też rzecznik polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych Łukasz Jasina. „Potępiamy niesprawiedliwy wyrok wydany przez sąd autorytarnego państwa. Andrzej Poczobut to polski i białoruski patriota. Stoimy za nim i będziemy stać” – napisał na Twitterze. „Nadejdzie dzień kiedy wolny Andrzej Poczobut i białoruscy Polacy będą mogli żyć na wolnej Białorusi” – dodał Jasina.

Poczobut został zatrzymany 25 marca 2021 roku wraz z innymi działaczami polskiej mniejszości. Od tego czasu przebywa za kratami: najpierw w Areszcie Śledczym w Żodzinie, następnie w Areszcie Śledczym nr 1 w Mińsku, a od września 2022 r. w Areszcie Śledczym w Grodnie. Więźniowi politycznemu zaproponowano napisanie prośby o ułaskawienie, ale odmówił.

Władze dostrzegły „podżeganie do wrogości” w artykule Poczobuta o agresji sowieckiej na Polskę we wrześniu 1939 r. A także „przyczynił się do gloryfikacji Armii Krajowej”.

W ubiegłym roku KGB wpisało Poczobuta na „Wykaz osób zaangażowanych w działalność terrorystyczną”.

Źródło: wb24.org

Fot. Facebook

Wysyłam
Ocena czytelników
3 (1 vote)