Andrzej Poczobut został skazany na 8 lat kolonii o zaostrzonym rygorze. Został uznany za winnego „nawoływania do sankcji” i „podżegania do nienawiści społecznej”. Polityczny proces jednego z liderów mniejszości polskiej na Białorusi rozpoczął się 16 stycznia i toczył się przed Sądem Obwodowym w Grodnie.
„Sąd w Grodnie w pokazowym procesie skazał dziś na karę 8 lat więzienia Andrzeja Poczobuta. To skandaliczny wyrok, motywowany politycznienie i wymierzony w polską mniejszość na Białorusi” – czytamy w komunikacie polskiego MSZ, opublikowanym po ogłoszeniu wyroku na Twitterze. „Polska domaga się zaprzestania antypolskich działań oraz uwolnienia więźniów politycznych” – podkreślono.
Sąd w Grodnie w pokazowym procesie skazał dziś na karę 8 lat więzienia Andrzeja Poczobuta.
To skandaliczny wyrok, motywowany politycznienie i wymierzony w polską mniejszość na Białorusi.
🇵🇱 domaga się zaprzestania antypolskich działań oraz uwolnienia więźniów politycznych.
— Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP 🇵🇱 (@MSZ_RP) February 8, 2023
Na wyrok łukaszenkowskiego sądu zareagował też rzecznik polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych Łukasz Jasina. „Potępiamy niesprawiedliwy wyrok wydany przez sąd autorytarnego państwa. Andrzej Poczobut to polski i białoruski patriota. Stoimy za nim i będziemy stać” – napisał na Twitterze. „Nadejdzie dzień kiedy wolny Andrzej Poczobut i białoruscy Polacy będą mogli żyć na wolnej Białorusi” – dodał Jasina.
Potępiamy niesprawiedliwy wyrok wydany przez sąd autorytarnego państwa. Andrzej Poczobut to polski i białoruski patriota. Stoimy za nim i będziemy stać. Nadejdzie dzień kiedy wolny Andrzej Poczobut i białoruscy Polacy będą mogli żyć na wolnej Białorusi.
— Łukasz Jasina (@RzecznikMSZ) February 8, 2023
Poczobut został zatrzymany 25 marca 2021 roku wraz z innymi działaczami polskiej mniejszości. Od tego czasu przebywa za kratami: najpierw w Areszcie Śledczym w Żodzinie, następnie w Areszcie Śledczym nr 1 w Mińsku, a od września 2022 r. w Areszcie Śledczym w Grodnie. Więźniowi politycznemu zaproponowano napisanie prośby o ułaskawienie, ale odmówił.
Władze dostrzegły „podżeganie do wrogości” w artykule Poczobuta o agresji sowieckiej na Polskę we wrześniu 1939 r. A także „przyczynił się do gloryfikacji Armii Krajowej”.
W ubiegłym roku KGB wpisało Poczobuta na „Wykaz osób zaangażowanych w działalność terrorystyczną”.
Źródło: wb24.org
Fot. Facebook