Budynek, w którym mieściła się siedziba Polskiej Macierzy Szkolnej oraz Liceum Społeczne im. Elizy Orzeszkowej — jednej z największych polskich placówek oświatowych na świecie, został sprzedany 23 marca na aukcji za 1 454 tys. rubli. Do licytacji przystąpił jeden oferent — informuje portal Hrodna.life.

Początkowy koszt budynku, wybudowanego w 2011 roku, wyniósł 1 384 000 rubli. Oferent był sam, więc otrzymał siedzibę „Macierzy” z 5% podwyżką ceny początkowej.

Według doniesień Hrodna.life kupnem zainteresowany był Stanisław Siemaszko, dawny prezes reżimowego Związku Polaków na Białorusi, właściciel dużej firmy hotelarskiej, oraz grupy firm „Spektr”, do których należą centrum handlowe Kazzarma Mall i drukarnia Spektr, centrum handlowe Bazzar i kilka innych obiektów w Skidlu. Firmy zajmują się również transportem i handlem.

Pierwsza aukcja odbyła się 3 lutego. Następnie władze chciały za budynek minimum 2,13 mln rubli z VAT.

Budynek „Macierzy” znajduje się w centrum miasta przy ulicy Horodniczańskiej 40. Jego powierzchnia wynosi 1053,7 metrów kwadratowych, powierzchnia działki wynosi 0,12 ha.

Proces o likwidację polskiej organizacji społecznej odbył się we wrześniu 2022 roku. Polska Macierz Szkolna została wówczas ukarana grzywną w wysokości 300 000 rubli, organizacji naliczono również 500 000 rubli niezapłaconych podatków. Budynek został sprzedany na portalu aukcyjnym „Belbankrutaukcion”.

Źródło: wb24.org/hrodna.life

Fot. PMS/Canva

Wysyłam
Ocena czytelników
4,67 (3 głosów)