Białoruski Sąd Najwyższy utrzymał w mocy wyrok na lidera polskiej mniejszości Andrzeja Poczobuta. Wcześniej sąd w Grodnie skazał go na osiem lat więzienia. Reakcję już zapowiedział minister MSWiA Mariusz Kamiński.

Posiedzenie rozpoczęło się za zamkniętymi drzwiami w piątek rano przed sądem obwodowym w Grodnie.

“Wyrok sądu obwodowego w Grodnie z 8 lutego 2023 r. wobec Andrzeja Poczobuta pozostawiono bez zmian, a apelacja została odrzucona” – czytamy w komunikacie.

Do wyroku na polskiego działacza odniósł się dziś minister Mariusz Kamiński.

“W związku z podtrzymaniem drakońskiego wyroku ws. Andrzeja Poczobuta, w poniedziałek ogłoszę decyzję o wpisaniu na listę sankcyjną kilkuset przedstawicieli reżimu Łukaszenki odpowiedzialnych za represje polityczne, w tym za represje wobec Polaków mieszkających na Białorusi” – czytamy we wpisie szefa resortu administracji i spraw wewnętrznych.

Dodatkowo, jak informuje ministerstwo, do odwołania zawieszony zostanie ruch towarowy na granicy z Białorusią dla ciężarówek, ciągników samochodowych, przyczep, w tym naczep, oraz zespołów pojazdów zarejestrowanych na terytorium Białorusi i Rosji.

Decyzja o wstrzymaniu  ruchu ciężarówek wejdzie w życie dzień po oficjalnej publikacji dokumentu. Tymczasem, jak wynika z danych Rządowego Centrum Legislacji, rozporządzenie to nie zostało jeszcze podpisane przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Źródło: interia.pl/zerkalo.io

Wysyłam
Ocena czytelników
5 (1 vote)