O nadanie sali imienia wielkiego Kresowiaka, jednego z największych bohaterów II wojny światowej i męczennika komunizmu wnioskowała europosłanka Prawa i Sprawiedliwości Anna Fotyga, która współpracowała w tej sprawie z litewską deputowaną z grupy chadeków Rasą Jukneviciene.

– Bohaterstwo Witolda Pileckiego jest ponadczasowe i uniwersalne. Rotmistrz to bohater Polski, Europy, świata. Cieszę się, iż po wielu latach starań, ważna sala posiedzeń w Parlamencie Europejskim będzie nosić jego imię. Znając biografię Pileckiego, jego odwagę, ideały i postawę w obliczu barbarzyńskich totalitaryzmów, o wiele łatwiej można zrozumieć polskie doświadczenia, naszą wrażliwość. Jestem przekonana, iż Europa potrzebuje tak nieskazitelnych patronów jak rotmistrz Pilecki, gdyż tylko będąc zakorzenioną w tradycji takich bohaterów, ma szansę na pomyślny rozwój – powiedziała była minister spraw zagranicznych Anna Fotyga.

Imię rotmistrza Pileckiego otrzymała sala, w której odbywają się posiedzenia grupy konserwatystów. Mieści się ona na pierwszym piętrze, naprzeciwko prestiżowej auli imienia Yehudi Menuhina.

Źródło: IAR/Twitter

Wysyłam
Ocena czytelników
5 (1 vote)