Władze miejskie Wilna oświadczyły, że pomnik przywódców powstania styczniowego został umieszczony “nielegalnie”. Organizatorzy mogą zostać ukarani grzywną lub otrzymać czas na dostarczenie wszystkich niezbędnych dokumentów, nie wyklucza się również demontażu pomnika, pisze litewski portal Delfi.

Pomnik stanął obok kościoła franciszkańskiego pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, który ma związek z tym historycznym wydarzeniem. Miesiące przed wybuchem powstania, mieszkańcy miasta gromadzili się w tym miejscu, protestując przeciwko rosyjskiemu panowaniu. Uroczystość poświęcenia pomnika została zorganizowana w 160. rocznicę stracenia Konstantego Kalinowskiego. Pomnik został ufundowany przez Polską Fundację Narodową.

Okazuje się, że w zeszłym roku Komisja Pamięci Historycznej Rady m. Wilna nie zatwierdziła postawienia pomnika. Wnioskodawcy otrzymali na ten temat pisemną odpowiedź. Co więcej, na postawienie pomnika potrzebna była nie tylko zgoda samorządu, ale także Departamentu Dziedzictwa Kulturowego, ponieważ jest to “teren starego miasta i przestrzeń publiczna”. Jaka ostatecznie zostanie podjęta decyzja, na razie nie wiadomo.

Przeczytaj także: 

Wilno. Uroczystość odsłonięcia pomnika powstańców styczniowych

Źródło: wb24.org/delfi.lt

Fot. belsat.eu

Wysyłam
Ocena czytelników
0 (0 głosów)