Białorusini i Rosjanie mogą stracić pozwolenie na pobyt na Litwie, jeżeli odwiedzają swoją ojczyznę częściej niż raz w miesiącu. Przewiduje to projekt poprawek do Ustawy o wprowadzaniu środków ograniczających w odpowiedzi na agresję wojskową wobec Ukrainy. Projekt ustawy został już złożony w litewskim Sejmie.

Autorzy projektu obawiają się, że Białorusini, którzy często jeżdżą do domu do rodzin i na święta, “mogą zostać zwerbowani, mogą zostać poproszeni o wykonanie określonych czynności wywiadowczych i tak dalej”.

Zezwolenie na pobyt może być także unieważnione w przypadku, gdy obywatele Białorusi lub Rosji “publicznie popierają zbrodnię rosyjskiej agresji”, lub “celowo, publicznie i systematycznie rozpowszechniają fałszywe informacje, sprzeczne z interesami społeczeństwa lub państwa”.

W 2022 roku kartę pobytu czasowego na Litwie otrzymało 31 tysięcy Białorusinów, a około 23 tysiące w 2023 roku. Łącznie w ciągu tych kilku lat na Litwę przyjechało i otrzymało zezwolenie na pobyt czasowy około 62 tysięcy osób.

Źródło: wb24.org/euroradio

Fot. logist.today

Wysyłam
Ocena czytelników
0 (0 głosów)