Zastępca szefa Zjednoczonego Gabinetu Przejściowego Białorusi, Paweł Łatuszko, przedstawił szereg propozycji polskim władzom. Propozycje dotyczą legalizacji Białorusinów w Polsce oraz prowadzenia tu biznesu. Białoruski opozycjonista zaproponował między innymi wznowienie programu Poland.Business Harbour oraz stworzenie warunków dla rozwoju białoruskiego biznesu w Polsce.

Łatuszko przypomniał, że w 2023 roku w Polsce działało “ponad 6 tysięcy przedsiębiorstw, w których jednym ze wspólników była białoruska firma lub obywatel Białorusi”. 122 tysiące obywateli Białorusi płaciło w zeszłym roku w Polsce składki na ubezpieczenia społeczne. Tutaj studiuje ponad 12 tysięcy studentów z Białorusi. “Większość Białorusinów, którzy opuścili dom, znalazła się właśnie w Polsce. Chcą legalnie pracować, uczyć się, płacić podatki, rozwijać swoją działalność” – zaznaczył Łatuszko.

Zaproponował także rozwiązanie szeregu kwestii społecznych i biurokratycznych, z którymi borykają się Białorusini. W tym uproszczenie legalizacji dzieci Białorusinów, które urodziły się lub osiągnęły pełnoletność w Polsce; przedłużenie okresu ważności polskich dokumentów podróży do trzech lat; uproszczenie procedur składania wniosku o rejestrację małżeństwa; rozwiązanie problemu zabezpieczenia emerytalnego.

Swoje propozycje Łatuszko przedstawił na konferencji “Migracje jako problem polityczny, społeczny i ekonomiczny”, która odbywa się w tych dniach w polskim Ślesinie.

Przypomnijmy, że program Poland.Business Harbour został zawieszony w styczniu tego roku, ponieważ, jak twierdzą przedstawiciele polskiego MSZ, nie spełnił pokładanych w nim nadziei. Władze wyraziły zaniepokojenie, że wizy w ramach tego programu otrzymują nie tylko ci, którzy mają do tego prawo.

Źródło: wb24.org/euroradio

Fot. nashaniva.com

Wysyłam
Ocena czytelników
0 (0 głosów)