W sądzie rejonu Leninowskiego m. Grodna jest sądzony więzień polityczny, lekarz narkolog Alexander Telego.

Alexander Telego został zatrzymany 3 maja w Borysowie, pracował w Rosji w Norylsku, na Białoruś przyjechał żeby spędzić urlop. Został zatrzymany za komentarze w portalach społecznościowych i osadzony w więzieniu w Grodnie. Według sprawy został oskarżony z artykułów 364 “Groźba przemocy wobec funkcjonariuszy milicji”, 369 “obraza przedstawiciela władzy”, 391 “Obraza sędzi”.

Alexander zamieścił 32 komentarze odnoszące się do przedstawicieli władzy, wśród których były kierownik Mińskiego OMON Dmitrii Balaba, pomocnik prokuratora rejonu Frunzeńskiego m. Mińska Alina Kasianchik, sędzia z sądu tegoż rejonu – Marina Yerokhina, zastępca prokuratora generalnego Aleksiei Stuk. Alexander wytłumaczył swoje działania tym że poddał się emocją po traumie  jakiej doznał podczas swojej pracy jako wolontariusz przy niesławnym izolatorze “Okrestsina”. Gdzie mógł zobaczyć jak wyglądają skatowani przez reżim ludzie. Wcześniej pracował jako lekarz wojenny.

Podczas sądu Alexander przyznał się do winy tylko w przypadku dwóch artykułów – 369 “obraza przedstawiciela władzy”, 391 “Obraza sędzi”. Odnośnie trzeciego, nie uznał się za winnego z tego powodu że “znajdował się w 3 tys. kilometrów od Białorusi”.

Na pierwszym posiedzeniu 7 grudnia wysłuchano “pokrzywdzonego”, zastępcę dowódcy kompanii specjalnego przeznaczenia do wsparcia operacji specjalnych dla pracy ideowej BW 3214 Vladimira Dzierieviashko. Podczas posiedzenia pokrzywdzony powiedział że komentarz pokazali mu podwładni, a później sam zobaczył go na stronie w Telegramie i z tego powodu doznał moralnego cierpienia. Za co zażądał zadośćuczynienia w postaci 1500 rubli(2428 zł.).

Większość “pokrzywdzonych” nie przychodzi na posiedzenia i zaocznie składa żądania o odszkodowania za szkody moralne. Sumy wynoszą od 1 do 5 tys rubli. (1600 – 8100 zł)

Wysyłam
Ocena czytelników
0 (0 głosów)