Lidzki sędzia Maksim Fiłatow, który w swoim czasie skazał na pięć lat więzienia śp. Witolda Aszurka  , który brał aktywny udział w protestach przeciwko sfałszowanym wyborom prezydenckim w 2020 r., dostał awans i rozpocznie pracę w Grodzieńskim sądzie obwodowym.

 

Maksim Fiłatow jest znany publiczności głównie ze sprawy związanej z Witoldem Aszurkiem, aktywistą z Brzozówki, który został skazany przez Fiłatowa na 5 lat więzienia i następnie zagadkowo zmarł w takcie odbywania wyroku.

 

Drugą sprawą dzięki której Maksim Fiłatow zdobył rozgłos na Białorusi, była tzw. “brązowa zbrodnia”: w zeszłym roku w trakcie treningu w jednej z lidzkich siłowni, nieznany sprawca podrzucił do jego plecaka ekskrementy po czym zostało wszczęte postępowanie karne. Lidzki sędzia obraził się na chuligana, wezwał grupę śledczą, która za pomocą badań kału próbowała ustalić kim jest nieznany sprawca.

 

Decyzję o przeniesieniu Maksima Fiłatowa do Grodzieńskiego sądu obwodowego na okres 5 lat, została podpisana 31 grudnia przez białoruskiego polityka Aleksandra Łukaszenkę.

Wysyłam
Ocena czytelników
0 (0 głosów)