W internecie pojawiła się petycja z propozycją wpisania drewnianego kościoła, kaplicy oraz zabudowy urbanistycznej Lidy z początku XX wieku na Państwową Listę Zabytków Historycznych i Kulturowych. Proponuje się objęcie ochroną prawną budynków z okazji obchodów 700-lecia miasta. Obecnie w Lidzie tylko kilka obiektów ma taki status.
Autorzy podkreślają, że zamek, cztery kamienice, zespół browarniczy i dwa kościoły, które obecnie znajdują się na Państwowej Liście Zabytków Historycznych i Kulturowych, nie odzwierciedlają w pełni architektonicznego i historycznego dziedzictwa Lidy.
Inicjatorzy petycji wzywają Lidzki Rejonowy Komitet Wykonawczy do przygotowania wniosku o nadanie zabytkowym budynkom miasta statusu wartości historycznej i kulturowej zgodnie z Kodeksem Kultury.
„Rozwój urbanistyczny bardzo ucierpiał w obu wojnach, dlatego ochrona i przywracanie cudem ocalałych zabytków w mieście jest niezwykle ważne dla zachowania pamięci historycznej” – czytamy w treści petycji.
Na liście zaproponowanej przez autorów petycji znalazły się obiekty, które nie zostały jeszcze oficjalnie uznane za pomniki historii i architektury:
- drewniany kościół pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w dzielnicy Słoboda (1933),
- ulica 8 marca,
- ulica Zwycięstwa, nr 36, 52, 53, 57, 61,
- budynek przy al. Zwycięstwa nr 10 (dawna szkoła żydowska Tarbut., lata 30. XX w.), 14, 20,
- dom przy ul. Gagarina 38,
- dom przy bulwarze księcia Giedymina 8,
- zabudowa ul. Czapajewa nr 18, 17 (prawdopodobnie przebudowano zabytkowy dom),
- dom przy ulicy Ostrowskiego 16 (lata 30. XX w.),
- dom przy ulicy Internacionalnaja 4 (lata 30. XX wieku),
- dom przy ul. Komsomolskiej 14 (koniec XIX – początek XX w.),
- zabudowa ulicy Sowieckiej, nr 23, 24a, 32 (wszystkie budynki znalazły się w Zbiorze Zabytków Historii i Kultury Białorusi – oficjalnej liście zabytków w okresie sowieckim), 34, 53, 16 (dawne kino „Nirwana”),
- zabudowa ul. Zamkowej (dawniej ul. Komsomolskaja), nr 3, 5, 8 (budynki znalazły się w Zbiorze Zabytków Historii i Kultury Białorusi), 2;
- kaplica św. Barbary (lata 30. XX w.) oraz stary cmentarz katolicki;
- Ulica Leninskaja, 10a (ściana szkoły Tarbut).
Podpisy pod petycją zbierane są do 2 maja. Następnie zostanie wysłana do miejscowego Komitetu Wykonawczego.
Źródło: wb24.org/hrodna.life