30 sierpnia Rosja doznała największego ataku bezzałogowców od początku pełnoskalowej wojny: na lotnisku w Pskowie zostały zniszczone 2 samoloty transportowe Ił-76, 2 inne maszyny były poważnie uszkodzone. Tego samego dnia uderzono w jeden z największych producentów mikroelektronicznych, zakłady produkcyjne Kremnij El w obwodzie briańskim. Ruch statków bezzałogowych jest odnotowany również w obwodach kałuskim, orłowskim, riazańskim i moskiewskim. Atak był na tyle potężny, że ruch nad lotniskami we Wnukowie, Domodiedowie, Szeremietiewie i Żukowskim został tymczasowo wstrzymany. Im dłużej trwa rozpętana przez Putina wojna napastnicza, tym bardziej oczywista staje się słabość Rosji, czyli kolosa na glinianych nogach.

Rosyjscy propagandyści starają się nie dopuścić rezonansu i paniki w społeczeństwie, których nie da się uniknąć w Federacji Rosyjskiej na skutek uderzeń bezzałogowców na rosyjskie miasta. Redaktor naczelna anglojęzycznej telewizji informacyjnej Russia Today Margarita Simonjan oświadczyła, że rosyjska obrona przeciwlotnicza nie potrafi zestrzelić dronów z powodu ich rozmiaru. Oczywiście, to nie jest żadna prawda dlatego, że ukraińska obrona przeciwlotnicza z dużą skutecznością zestrzeliwuje rosyjskie bezzałogowce, które systematycznie  kierowane są przez Siły Powietrzno-Kosmiczne FR na ukraińskie miasta tyłowe. Rosyjska obrona przeciwlotnicza jest na tyle niedoskonała i archaiczna, jak również druga na świecie armia rosyjska, mityczny poblask której jest zasługą putinowskich propagandystów.

Ukraina zwiększa produkcję bezzałogowych statków powietrznych, które są skuteczną odpowiedzią na rosyjskie zbrodnie wojenne oraz ataki bezzałogowców. Jeśli Rosjanie celują za pomocą bezzałogowców w domy mieszkalne, aby spowodować jak największą ilość ofiar wśród cywilów, to ukraińskie drony uderzają wyłącznie w obiekty wojskowe.

W dzisiejszych czasach Rosja jest największym państwem terrorystycznym rządzonym przez przestępcę wojennego. Uderzenia odwetowe powinny odbywać się regularnie, ponieważ tylko w takich okolicznościach Rosjanie zaczną uświadamiać sobie, jaką katastrofę przyniosły dla nich ambicje geopolityczne Putina. Dzięki wsparciu Zachodu Ukraina z pewnością odzyska wszystkie swoje terytoria oraz powstrzyma zagrożenie rosyjskiej ekspansji terytorialnej na Europę.

Edward Karp 

Wysyłam
Ocena czytelników
0 (0 głosów)

O autorze

Władysław Boradyn

Władysław Boradyn

Jest studentem Studium Europy Wschodniej UW. Aktywnie działa w fundacji Młode Kresy. Członek Związku Polaków na Białorusi (oddział w Nowogródku). Pomysłodawca i redaktor bloga nowogrodczyzna.jimdo.com, którego celem jest popularyzacja polskiej historii i dziedzictwa kulturowego ziemi nowogródzkiej.