Stowarzyszenie “Mińskie Dziedzictwo” (biał. Minskaja Spadczyna) ogłasza szeroko zakrojone prace renowacyjne na historycznym Cmentarzu Kalwaryjskim w Mińsku. Specjaliści z organizacji planują odnowienie zabytkowych obiektów, które straciły swój pierwotny blask, donosi portal Onliner.by.

Projekt renowacji obejmie sześć kaplic grobowych, historyczną bramę wejściową oraz Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego. Wszystkie te obiekty, uznane za cenne zabytki historyczne, zostaną poddane kompleksowej renowacji po publicznej dyskusji.

Według oficjalnych informacji planowana jest naprawa dachu nad główną częścią kościoła, wymiana konstrukcji dachowej, a także rekonstrukcja i restauracja zewnętrznych ścian budynku oraz remont sklepień. Prace obejmą również odtworzenie dekoracyjnych elementów fasad na podstawie autentycznych wzorców.

Polecamy również: 

Kaplica św. Kazimierza w Różanie odzyskuje dawny blask 

Renowacja siedziby Rejtanów w Hruszówce. Jak obecnie wygląda zabytkowy dworek?

Grodno: W zabytkowym lamusie do końca roku chcą otworzyć muzeum

Kaplice grobowe

Następnie przewidziano renowację wnętrz kościoła, instalację nowoczesnych systemów ogrzewania i monitoringu wideo oraz alarmów przeciwpożarowych. Planuje się również wymianę instalacji elektrycznej oraz naprawę fundamentów i otoczenia kościoła.

Brama wejściowa

Brama wejściowa na cmentarz, częściowo zniszczona, przejdzie kapitalny remont. Jej dekoracyjne elementy i reliefy są już uszkodzone i wymagają odnowienia.

Renowacja dotknie również częściowo zniszczonych kaplic grobowych, które zostaną odbudowane na podstawie historycznych i archiwalnych dokumentów.

 

Cmentarz Kalwaryjski w Mińsku, datowany na XVIII wiek (inne źródła wskazują rok 1815), jest najstarszym polskim cmentarzem w mieście. Na cmentarzu znajdują się liczne, bogato zdobione nagrobki ziemian z XIX i XX wieku, otoczone bujną zielenią i starymi drzewami.

Cennym zabytkiem jest bogato zdobiona klasycystyczna brama wejściowa na cmentarz, zbudowana w 1830 roku przez Jerzego Kobylińskiego dla uczczenia pamięci zmarłej żony. Brama ma kształt trójprzelotowego łuku, boniowanego w dolnej części, w górnej natomiast ozdobionego stiukową dekoracją o motywach militarnych i heraldycznych.

Polecamy również: 

Renowacja Pałacu Wołłowiczów w Świacku na finiszu. Zobacz, jak wygląda

Najstarsza świątynia Wilna odzyskuje dawny blask 

Powstanie projekt ochrony dla zabytkowego browaru w Koreliczach 

Wb24.org na podst. onliner.by, G. Rąkowski „Ilustrowany przewodnik po zabytkach kultury na Białorusi”

Zdjęcie główne: planetabelarus.by


Wysyłam
Ocena czytelników
5 (1 vote)