Na początku 2024 roku grupa białoruskich rekonstruktorów historycznych założyła w Białymstoku klub historyczny “Invictus 1863”, aby opowiadać o powstaniu styczniowym. Kilka dni temu klub zorganizował wydarzenia w okolicach Białegostoku, poświęcone 160. rocznicy egzekucji Konstantego Kalinowskiego i jego towarzyszy w Wilnie.

Miejsce zwane “Szubienicą” – gdzie w maju 1863 roku dokonano egzekucji powstańców – znajduje się w Choroszczy, nieopodal Białegostoku. Dziś jest to jedyny pomnik na Podlasiu upamiętniający bohaterstwo powstańców z 1863 roku.

Egzekucja przywódcy powstania styczniowego odbyła się 22 marca 1864 r. w Wilnie. Kalinowskiego i czterech jego współpracowników powieszono publicznie na placu Łukiskim.

Carski sąd wojskowy skazał przyszłego bohatera narodowego Polski, Białorusi i Litwy na karę śmierci przez rozstrzelanie, jednak znany ze swojego okrucieństwa gen. Murawjow nakazał powiesić powstańczego dowódcę.

Miejsce pochówku bohaterów było nieznane aż do niedawna, kiedy ich mogiły zostały odkryte po obsunięciu się ziemi na Górze Giedymina. 22 listopada 2019 roku odbyła się uroczysta ceremonia ponownego pochówku szczątków Kalinowskiego i innych powstańców.

Źródło: wb24.org, facebook.com/invictus1863, belsat.eu

Fot. facebook.com/invictus1863


Wysyłam
Ocena czytelników
5 (1 vote)