W Polsce powstanie mural poświęcony dziennikarzowi i działaczowi polskiej mniejszości na Białorusi, Andrzejowi Poczobutowi oraz obrońcom praw człowieka Marfie Rabkowej i Alesiowi Bielackiemu. Taką informację przekazał opozycyjny Zjednoczony Gabinet Przejściowy.

Mural będą tworzyć polscy artyści we współpracy z białorusko-polską grupą artystyczną. Projekt omówiono na spotkaniu przedstawicielki ds. odrodzenia narodowego w Gabinecie, Aliny Kowszyk, z wicedyrektorką Amnesty International Polska, Anną Kulikowską.

Kowszyk poinformowała, że malowidło zostanie wykonane tam, gdzie obecnie znajduje się mural z wizerunkiem białoruskiego noblisty, Alesia Bielackiego.

“Jednak od czasu jego pierwszego pojawienia się wiele się zmieniło, Alesia wrzucono do więzienia. Dlatego stworzymy bardziej aktualny mural, poświęcony trzem wybitnym postaciom białoruskiego ruchu demokratycznego” – zaznaczyła Kowszyk. Według niej, celem jest opowiedzenie światu “o trzech Białorusinach, którzy nawet za kratami dają nam przykład odwagi, silnej postawy obywatelskiej i wierności wartościom demokratycznym”.

Przypomnijmy, że w zeszłym roku z inicjatywy młodych polskich działaczy z Białorusi, zrzeszonych w Fundacji Młode Kresy, na warszawskiej Woli powstał pierwszy mural poświęcony polskiemu bohaterowi.

Przeczytaj także: 

W Warszawie powstał pierwszy mural poświęcony Andrzejowi Poczobutowi

Źródło: wb24.org/euroradio

Wysyłam
Ocena czytelników
0 (0 głosów)