Dziś mija 19. rocznica śmierci Wielkiego Polaka – Świętego Jana Pawła II. „Ojciec Święty Jan Paweł II zmarł 2 kwietnia 2005 r. wieczorem o godzinie 21.37 w swym prywatnym apartamencie” – ogłosiło Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej w komunikacie wydanym w nocy z 2 na 3 kwietnia 2005 roku.

Karol Wojtyła urodził się 18 maja 1920 r. w Wadowicach. Nie miał jeszcze 9 lat, gdy zmarła jego matka a kilka lat później starszy brat Edmund.

W 1926 r. Karol Wojtyła rozpoczął edukację w czteroklasowej szkole powszechnej. Jego klasa liczyła ponad 60 uczniów. Cztery lata później rozpoczął naukę w ośmioklasowym Gimnazjum im. Marcina Wadowity. W roku 1938 opuścił wraz z ojcem Wadowice, udając się na studia polonistyczne do Krakowa. Studia przerwał wybuch II wojny światowej i zamknięcie przez niemieckich okupantów uniwersytetu, pracował jako robotnik w kamieniołomach, a następnie w fabryce chemicznej Solvay. Od 1942 r., czując powołanie kapłańskie, zaczął uczęszczać na kursy formacyjne podziemnego seminarium krakowskiego. 1 listopada 1946 r. przyjął święcenia kapłańskie z rąk kard. Adama Sapiehy. Został następnie wysłany do Rzymu, gdzie zdobył licencjat i doktorat z teologii.

Po powrocie do Polski pełnił różne zadania duszpasterskie, wykładając jednocześnie teologię. 4 lipca 1958 r. papież Pius XII mianował go biskupem pomocniczym w Krakowie. Na tę stolicę arcybiskupią został wyniesiony przez Pawła VI w 1964 r. Jako arcybiskup brał udział w Soborze Watykańskim II. Paweł VI mianował go kardynałem 26 czerwca 1967 r.

Na konklawe 16 października 1978 r. kardynałowie wybrali go na papieża i przyjął imię Jan Paweł II. W niedzielę 22 października 1978 r. uroczyście rozpoczął swą posługę Piotrową.

Pontyfikat Jana Pawła II był jednym z najdłuższych w dziejach Kościoła. Aby głosić Ewangelię, odbył wiele podróży do różnych krajów świata. Papież odwiedził 132 kraje i około 900 miejscowości.

Każda jego wizyta w Polsce gromadziła nieprzebrane rzesze ludzi, którzy najpierw w czasach komunistycznych czekali na słowa prawdy i nadziei a po upadku komuny (do którego się przyczynił) oczekiwali wskazań jak układać ważne sprawy w wolnej Ojczyźnie.

Już 13 maja 2005 r., Ojciec Święty Benedykt XVI zdecydował o przyspieszeniu procesu beatyfikacyjnego Jana Pawła II, pomijając wymagane 5 lat od śmierci. Proces, nietypowo szybki, zakończył się beatyfikacją 1 maja 2011 r. i kanonizacją 27 kwietnia 2014 r.

Na podst. sejm.gov.pl

Fot. pixabay

Wysyłam
Ocena czytelników
0 (0 głosów)