Na jeden z propagandowych materiałów państwowej telewizji zwrócił uwagę w mediach społecznościowych mieszkaniec Lachowicz. W reportażu “Droga do zwycięstwa. Partyzanci rejonu lachowickiego” pokazano stary betonowy bunkier, na ścianie którego naniesiono cyfry “1941-1945”, pięciopromienną gwiazdę i wstążkę gieorgijewską.

Ten bunkier jest dobrze znany wielu mieszkańcom tamtych okolic. Znajduje się tuż przy drodze Lachowicze – Baranowicze, dlatego nie omieszkano wykorzystać go w celach propagandowych. Jednakże, przedstawienie go przez propagandę jako sowieckiego bunkra jest niezgodne z faktami historycznymi.

Kadr z materiału propagandowego

Sprawa w tym, że bunkier ten został zbudowany jeszcze za czasów II Rzeczypospolitej: w latach 1937-1939, podczas tworzenia umocnionego rejonu wzdłuż lewego brzegu Szczary, potocznie nazywanego „Linią Piłsudskiego”. Konkretnie ten obiekt powstał w pobliżu wsi Dajniaki, jako część nowoczesnego systemu umocnień na odcinku Darewo – Łabuzy. O „Linii Piłsudskiego” pisaliśmy już na łamach naszego portalu.

Dodajmy,  że nie ma informacji, aby bunkry na tym odcinku były wykorzystywane jako punkty obronne podczas działań wojennych II wojny światowej, zarówno w dostępnych publikacjach, jak i w opowieściach starszych mieszkańców.

20 lat temu bunkry te posiadały jeszcze oryginalne pancerne kopuły, które później zostały zdemontowane i przewiezione na “Linię Stalina”.

Tak oto, w celach propagandy “wielkiego zwycięstwa narodu sowieckiego w Wielkiej Wojnie Ojczyźnianej”, ideolodzy reżimu wykorzystują obiekt, który nie jest związany ani z “Wielką Wojną Ojczyźnianą”, ani z “wielkim zwycięstwem”, ani nawet z narodem sowieckim.

Przeczytaj także: 

«Linia Piłsudskiego» pod Baranowiczami

Źródło: wb24.org/nashaniva.com


Wysyłam
Ocena czytelników
0 (0 głosów)