135 lat temu w Santiago zmarł Ignacy Domeyko, wybitny polski geolog, mineralog i odkrywca, którego prace miały istotny wpływ na rozwój nauki w XIX wieku, szczególnie w Ameryce Południowej.

Urodził się w rodzinie ziemiańskiej w Niedźwiadce Wielkiej pod Nowogródkiem. Ojciec, Hipolit, był prezesem sądu ziemskiego, matka, Karolina z Ancutów, była ciotką Maryli Wereszczakówny. Po wczesnej śmierci ojca opiekę nad rodziną przejął stryj Ignacy, senior rodu, mieszkający w Zyburtowszczyźnie koło Lidy. Domeyko ukończył studia na Uniwersytecie Wileńskim. Jego życie naukowe zostało jednak przerwane przez udział w powstaniu listopadowym w 1830 roku, po którym został zmuszony do emigracji.

Dwór Domeyki w Niedźwiadce Wielkiej

Znaczący okres jego życia i działalności naukowej przypada na pobyt w Chile, gdzie przybył w 1838 roku. W Chile Domeyko poświęcił się badaniom geologicznym, stając się jednym z pionierów tej dziedziny w Ameryce Południowej. Jego prace znacząco przyczyniły się do rozwoju chilijkiego górnictwa i geologii. Domeyko badał struktury mineralne, sklasyfikował wiele nowych minerałów i przyczynił się do lepszego zrozumienia geologii Andów.

Ignacy Domeyko (fot.gov.pl)

Polecamy również: 220. rocznica urodzin Ignacego Domeyki — wybitnego Polaka czczonego w Chile 

Domeyko nie ograniczał się jedynie do geologii. Jako rektor Uniwersytetu w Santiago de Chile, pełnił tę funkcję przez wiele lat, wprowadzając nowoczesne metody nauczania i badania naukowego. Był także aktywnym uczestnikiem życia społecznego i kulturalnego Chile, angażując się w działania na rzecz edukacji i nauki.

Grobowiec Ignacego Domeyki na Cmentarzu Generalnym w Santiago

Jego wkład w naukę został doceniony przez liczne instytucje naukowe. Domeyko jest postacią szanowaną zarówno w Polsce, jak i w Chile. Na jego cześć nazwano m.in. pasma górskiego, szczytu, i miejscowości (odp. Cordillera de Domeyko, Cerro de Domeyko, Pueblo Domeyko). Nazwisko Domeyki upamiętniono także w nazwach paleontologicznych, botanicznych i zoologicznych, znajdziemy tu np. amonita Ammonites domeykanus, łodzika Nautilus domeykus, ramienionogi Terebratula ignaciana i Terebratula domeykana, pterozaura Domeykodactylus, Domeykos – jurajską rybę kostnoszkieletową z rzędu Pachycormiformes, Domeykosaurus – nieformalną nazwę nieoznaczonych rodzajów dinozaurów z epoki późnej kredy (Tytanozaury), pająka Lycinus domeyko, kaktus Maihueniopsis domeykoensis, minerał domeykit – arsenek miedzi Cu3As, owada – Andrello domeykoi.

Domeyko pozostawił po sobie bogaty dorobek naukowy w wielu dziedzinach.

Polecamy również

Pod Dziatłowem zasadzono Dąb pamięci Ignacego Domeyki

Szlakiem Ignacego Domeyki na Białorusi


Wysyłam
Ocena czytelników
0 (0 głosów)