Rusłan Kulewicz, znany jako najszybszy dziennikarz Grodna, kupił na aukcji zdjęcia miasta z czerwca 1941 roku z albumu niemieckiego oficera. Niezależny portal Hrodna.life obejrzał zdjęcia i zapytał Rusłana, co jest na nich szczególnego, jak je nabył i jak wygląda kolekcjonowanie starych zdjęć Grodna na emigracji.

„To zdjęcia z albumu jakiegoś żołnierza, prawdopodobnie medyka. Trafiły one do jednego kolekcjonera w Niemczech, który wystawił je na aukcji” – opowiadał Rusłan Kulewicz. „Wystawiał zdjęcia na sprzedaż po częściach, w końcu na niego trafiłem, dogadałem się i to wszystko, 26 zdjęć, wykupiłem. W albumie było około 100 zdjęć”.

Zdjęcia chciało nabyć czterech ludzi przez aukcję internetową. Na jednym ze zdjęć – zwykła panorama prawobrzeżnej części Grodna.

„Widzimy wszystkie główne kościoły miasta. I pobernardyński, i św. Franciszka Ksawerego, i Farę Witoldową, i zniszczony klasztor, gdzie teraz jest teatr dramatyczny. Świetne zdjęcie. Jest ich wiele, ale to z albumu”.

Panorama Grodna w 1941 roku

Na drugim zdjęciu – zniszczony hotel „Europa” przy ulicy Dominikańskiej (dzisiejsza – Sowiecka). Dziś na miejscu tego budynku znajduje się grodzieński dom towarowy. „Wcześniej widziałem kopię tego zdjęcia, ale teraz jest w mojej kolekcji”, – podzielił się Kulewicz.

Zniszczony hotel „Europa” w 1941 roku

„To ulica Mostowa, a tam na dole – Podgórna. Widzimy kolejowy most oraz wieżę kościoła oo. Bernardynów”. Na skrzyżowaniu Mostowej, Podgórnej i Podgórnej stoi artyleria.

„To ulica Podgórna – naprzeciwko „Priorbanku” na Mostowej. Widzimy kościół, a także zniszczone budynki miasta”.

Kolejne zdjęcie – z okolic dzisiejszego placu Sowieckiego. Zostało zrobione z nieistniejącej dziś ulicy, mniej więcej za dzisiejszym hotelem „Niemen” – stamtąd roztacza się widok na kwartał na miejscu dzisiejszego skweru i budynek na Mostowej, 31.

„Widać wieże cerkwi, gdzie teraz siedzi mateczka Gabriela [monaster Narodzenia Matki Bożej, którym zarządza ihumenia Gabriela Głuchowa, ekscentryczna mniszka znana z wielkiej sympatii do Aleksandra Łukaszenki]. Na zdjęciu widać, jak ktoś wspina się na słup elektryczny. Może elektryk coś próbuje zrobić”, – powiedział Kulewicz.

Ulica Grodna w 1941 roku

„Oto świetne zdjęcie – ulica Grandziczna, dziś to ulica metropolity Filareta”, – pokazuje kolejne zdjęcie Kulewicz. Widać na nim niemiecki szpital wojskowy. „Dziś tam są budynki Parku Wysokich Technologii. Widać, że zdjęcia należały do jakiegoś niemieckiego oficera, prawdopodobnie medyka, i można zobaczyć życie rannych niemieckich żołnierzy”.

Nad ulicą wisiał baner z napisem Krankensammelstelle – „Punkt zborny chorych”.

Za 26 zdjęć dziennikarz zapłacił 170 euro. Części zdjęć z albumu nie udało się wykupić – inny kolekcjoner przelicytował cenę. Na nich można było zobaczyć Żydów na ulicy Wileńskiej podczas wojny: „Kolejka Żydów stała w białych opaskach, prawdopodobnie po chleb”.

„Rozmawialiśmy w gronie grodnian, że moglibyśmy się zjednoczyć i wykupywać jakieś stare rzeczy dla miasta. W przyszłości moglibyśmy w ten sposób wzbogacić kolekcje jakiegoś muzeum lub nawet otworzyć własne” – powiedział Kulewicz.

Przeczytaj także: 

Znany grodzieński dziennikarz udostępnił wyjątkowe zdjęcia przedwojennego miasta

Stare zdjęcia Pińska zostały pokolorowane! Wykonała je legendarna amerykańska podróżniczka

Źródło: wb24.org/hrodna.life

Fot. Ruslan Kulevich/hrodna.life


Wysyłam
Ocena czytelników
0 (0 głosów)