Od 26 stycznia na kanale YouTube IPNtv dostępny jest pierwszy odcinek cyklu filmowego „Nie tylko Ulmowie”, ukazującego największe zbrodnie niemieckie dokonane na Polakach ratujących Żydów. W pierwszym odcinku zatytułowanym „Czerwone korale” przedstawiona jest tragedia rodzin z Wierzbicy i Wolicy koło Miechowa, wymordowanych za pomoc Żydom. 29 stycznia przypadała 81. rocznica tej zbrodni.

Przy opisie martyrologii Żydów w Polsce podkreśla się nieraz cierpienia, jakich ukrywający się Żydzi doznali od polskich szantażystów i donosicieli, granatowych policjantów, faszystowskich chuliganów i innych mętów społecznych. Mniej się natomiast pisze o tym, że tysiące Polaków narażało swe życie udzielając pomocy Żydom. Pianę i brud na powierzchni rzeki widać łatwiej, niż głęboki, podziemny, czysty nurt… napisał Adolf Berman, w czasie II wojny światowej jeden z liderów żydowskiego podziemnego życia politycznego w Polsce, współpracujący z Delegaturą Rządu na Kraj oraz konspiracją komunistyczną, współautor apeli do świata o reakcję na niemiecką Zagładę Żydów.

Polecamy również: Będzie beatyfikacja rodziny Ulmów! 

Instytut Pamięci Narodowej cyklem filmowym „Nie tylko Ulmowie” oddaje hołd ofiarom Zagłady, a także Polakom, którzy stracili życie, by chronić życie swoich żydowskich współobywateli w okresie zbrodniczej okupacji niemieckiej na ziemiach polskich. Dobitnym przykładem tego okrucieństwa była zbrodnia dokonana przez Niemców na dziewięcioosobowej Rodzinie Ulmów. 80. rocznicę tej zbrodni będziemy obchodzili 24 marca.

Naukowcy oceniają, że Niemcy w czasie II wojnie światowej zamordowali za pomoc Żydom około tysiąca Polaków. Dzięki heroicznej działalności wielu mieszkańców Polski udało się uratować kilkadziesiąt tysięcy polskich obywateli pochodzenia żydowskiego.

Kolejne odcinki prezentowane będą do końca maja w każdy piątek o godzinie 10.00.

Film “Czerwone korale” to opowieść oparta na badaniach dr Martyny Grądzkiej – Rejak, pracownika Biura Badań Historycznych IPN w Warszawie, która ukazuje przede wszystkim zbrodniczość niemieckiego okupanta dążącego do eliminacji polskich obywateli, na pierwszym miejscu pochodzenia żydowskiego. Film pokazuje bohaterstwo kilku polskich rodzin, które zaryzykowały życie, by ratować swoich żydowskich sąsiadów. Poznajemy także złożoność sytuacji w czasie okupacji niemieckiej w Polsce w czasie II wojny światowej. Niemcy zorganizowali krwawą obławę wymuszając torturami zeznania od jednego ze złapanych Żydów. Obok niemieckich żandarmów uczestniczyli w niej również Polacy, którzy, najczęściej pod groźbą śmierci, zostali zmuszeni do pracy w dowodzonej przez Niemców policyjnej formacji Polnische Polizei zwanej „policją granatową”.

Polecamy również: 

Powstaje serial o bohaterach spod Monte Cassino! 

IPN stworzył niezwykłe animacje dla dzieci, które pomogą przybliżyć historię Polski [WIDEO] 

Warsaw Rising: Miasto Bohaterów – edukacyjna gra IPN dostępna za darmo

Źródło: IPN

Fot. arch. Mateusza Szpytmy, koloryzacja Aleteia PL


Wysyłam
Ocena czytelników
0 (0 głosów)